Alternatif tıp kanser tedavisinde faydalı mıdır?

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Özlem Sönmez anlatıyor; Alternatif tıp kanser tedavisinde faydalı mıdır?

Aslında alternatif tıp demek istemiyorum, alternatif uygulamalar demek istiyorum çünkü tıbbın alternatifi yoktur, bilimin alternatifi yoktur. Tedavi tektir, bilimseldir. Bu tip uygulamalar, özellikle tedavi aldığınız süresince tedavinize zarar verebilir. Verilen birtakım ürünler, yine ilaç demek istemiyorum, birtakım ürünler, size verdiğimiz ilaçların yan etkilerini artırabilir.

Yan etkilerini artırırsa ne olur? Biz sanki ilaç fazla zarar veriyormuş gibi hissederiz ya da başka ilaçlarla yine etkileşime girerek ilaçlarınızın etkisiz hale gelmesine neden olabilir. Bu durum da, karaciğer ve böbrek yetmezliğine neden olabiliyor ve daha fazla yan etkinin olmasına neden olabiliyor. Ve biz sanıyoruz ki, aslında tedavi yan etkisi, halbuki siz bu etkileşimden dolayı etkiler, yan etkiler yaşıyorsunuz. Öte yandan bir grup ürünler ise, verdiğimiz ilaçların vücuttan çok daha hızla atılmasına neden oluyor.

Bu sefer de, bizim verdiğimiz tedavinin etkin doza ulaşmasını engellemiş oluyoruz. Dolayısıyla biz, tedavi sürecinde hekimin bilgisi dışında herhangi bir gıda takviyesi verilmesini asla önermiyoruz.