Kötü veya iyi huylu kitlelerin alınması zorunlu mudur?

Prof. Dr. Ömer Fatih Ölmez anlatıyor; Kötü veya iyi huylu kitlelerin alınması zorunlu mudur?

Eğer bu kitle kötü huyluysa, hatta iyi huyluysa bile, örnek vereyim, eğer beyinde bir kitlemiz var ve bu kitle iyi huylu bir kitle, evet, normalde biz bu kitlenin beyne zarar vermeyeceğini düşünebiliriz ama beyin kapalı bir kutu olduğu için biz beyinde gelişen iyi huylu bir kitle bile olsa, kesinlikle onu oradan çıkarmak isteriz.

Dolayısıyla, kitlenin lokalizasyonu bizim için çok önemli.

İyi huylu bir kitle bile olsa orada bir tık bir nevi bası etkisi yapacağı için eğer hayati bir organla ilişkiliyse ve kişinin konforunu veya hatta hayatını tehdit ediyorsa, o zaman biz o kitleyi oradan temizlemek isteriz.

Kötü huylu kitleleri zaten küçük de olsa, bası da yapsa veya yapmasa bulunduğu ortamda kesinlikle bırakmıyoruz ama iyi huylu kitleler açısından da, örnek, kişinin omuz bölgesinde bir lipom olabilir, iyi huylu bir kitledir, yağ dokusundan kaynaklanmıştır ama omuz bölgesinde eğer kozmetik bir problem yaratmıyorsa onu orada takip edebiliriz.

Ama söylemiş olduğum gibi, eğer hayati bir yerde bir kitle var ve kişinin konforunu veya hayatını tehdit ediyorsa, o zaman bu durumda kesinlikle iyi huylu bile olsa o kitleyi oradan temizlemek isteriz.