Sigara içen kişilerin akciğer kanseri için rutin yaptırması gereken bir kontrol var mıdır?

Prof. Dr. Başak Oyan Uluç anlatıyor: Sigara içen kişilerin akciğer kanseri için rutin yaptırması gereken bir kontrol var mıdır?

Her sigara içen kişiye akciğer kanseri için rutin bir kontrol önermiyoruz. Akciğer kanseri erken tanısı için tarama programını yalnız yüksek risk taşıyan kişilere öneriyoruz. Taramayı, yaşı 50-80 arasında olup, en az 20 paket.yıl sigara içmiş olan kişilere yapıyoruz. Paket.yılı hesaplamak için günlük içilen sigara paketi sayısı ile toplam sigara içilen yıl sayısını çarpıyoruz. Örneğin 20 yıldır günde 1 paket içiyorsa 20 paket.yıl sigara içmiş oluyor kişi.

Bu kişilerin taramaya alınması ve tarama programına devam edebilmesi için ek olarak aktif sigara içicisi olması gerekiyor veya son 15 yıl içinde sigara içmeyi bırakmış olması gerekiyor. Kişinin sigarayı bırakmış olduğu süre 15 yılı geçince, tarama programından çıkartıyoruz. Taramayı yıllık çekilen düşük doz akciğer tomografisiyle yapıyoruz. Bu risk grubundaki kişilere yıllık düşük doz akciğer tomografisiyle tarama yapıldığında akciğer kanserine bağlı ölümlerde anlamlı bir azalma olduğunu biliyoruz.