Vücudun neresindeki kitle en tehlikelidir?

Prof. Dr. Ömer Fatih Ölmez anlatıyor; Vücudun neresindeki kitle en tehlikelidir?

Kitlelerin lokalizasyonundan çok bizim için önemli olan gelişim evreleri, muayene yöntemindeki bize vermiş olduğu özellikleri ve tabii ki radyoloji yöntemlerinde sonuçların, daha çok bize malign-benign ayrımı yaptıracak olan sonuçların malignite lehine kayması, kötü huylu kitleler olup olmaması bizim için önemli.

Vücudun lokalizasyonundan bağımsız bir şekilde bunlar bizi daha çok karar vermede önceliyor çünkü kişinin lokalizasyonundan bağımsız şekilde kitlenin özellikleri eğer iyi huyluysa onu orada takip edebiliyorsunuz ama eğer kötü huyluysa kesinlikle çıkarmak gerekiyor.

O yüzden, “mememde kitle var, bu kesinlikle kötü huyludur”, hayır, o kitlenin özelliği bakımından iyi huylu da olabilir, ki genelde de memedeki kitlelerin birçoğu iyi huylu kitleler çıkarlar.

O yüzden, lokalizasyonundan bağımsız eğer bir kitle sizi rahatsız ediyorsa, son zamanlarda o kitleyle ilgili görüntüsünde, renginde bir farklılık hissediyorsanız, şeklinde bir farklılık hissediyorsanız ve bir kaşınma hissi yaratıyorsa sizde, kesinlikle çok da fazla beklemeden hemen hekiminize başvurmanızı öneririm.