OnKOlay: Tedavi Takibi Şimdi Daha Kolay

OnKOlay: Tedavi Takibi Şimdi Daha Kolay

Roche sponsorluğunda, Türk Kanser Derneği ve Albert Health işbirliği ile geliştirilen dijital hastalık takip ve yönetimi uygulaması onKOlay artık kanser hastalarıyla buluşmaya hazır!

Uçtan uca dijital hastalık yönetimi ve tele sağlık uygulaması onKOlay, Albert Health ve Türk Kanser Derneği işbirliği ve Roche sponsorluğuyla geliştirildi. Alanında öncü ve yenilikçi bir uygulama olan onKOlay ile kanser hastalarının tedavi takibinin kolaylaştırılması amaçlanırken, verilerin hasta onayı ile hekimlerle paylaşılarak hastalığın daha iyi yönetilmesi de hedefleniyor. onKOlay uygulaması Aralık ayı itibarıyla hasta ve hasta yakınları tarafından kullanılabiliyor.

Sağlık hizmetleri ekosisteminin geleceğine yön vermek üzere 125 yıldır hasta odaklı bir yaklaşımla çalışmalarını sürdüren Roche, kanser hastalarının yaşamlarını iyileştirmeye yönelik güçlü iş birliklerine imza atmaya devam ediyor. Roche Türkiye, Türk Kanser Derneği ve dijital sağlık girişimi Albert Health işbirliği ile geliştirilen onKOlay uygulamasıyla kanser hastalarının kanser ile mücadelesinde yaşamları kolaylaştırmayı hedefliyor. Bu doğrultuda, yenilikçi bir tele sağlık uygulaması olan onKOlay aracılığı ile kanser hastaları için tedavi takibi kolaylaştırılırken pratik bir şekilde semptom günlüğünün tutulması da mümkün oluyor. Uygulamayı kullanan hasta ve hasta yakınları, ‘sağlığım’ bölümünde yer alan ilaç hatırlatıcısının yanı sıra ölçüm geçmişlerine, tahlil sonuçlarına ve duygudurum takibine de ulaşabiliyor. Kullanıcı deneyimi göz önünde bulundurularak hassas detaylarla şekillendirilen uygulama ayrıca sesli asistan ile kolay kullanım özelliği de bulunduruyor. Hasta yolculuğuna interaktif destek sağlamak üzere sınırlı kontenjan ile uzaktan ücretsiz psikolog ve diyetisyen desteği de onKOlay uygulamasının dikkat çeken özelliklerinden biri olarak öne çıkıyor.

onKOlay uygulaması, hastalığın etkin yönetimi ve takibinde kolaylaştırıcı fonksiyonlar sunuyor

onKOlay dijital sağlık uygulaması ile hastaların yan etki takiplerinin yapılması, hasta günlüğünün tutulması ve bu verilerin hekimlere doğru ve düzenli bir şekilde raporlanması sağlanabiliyor. onKOlay ile hastalar kanser türleri, onkolojik terimlerin anlamı ve sosyal yaşam hakkında bilgilere ulaşabiliyor. Ayrıca uygulamayla hastaların fiziksel egzersiz, psikoloji ve beslenme konularındaki güncel bilgilerden faydalanması, ilaç hatırlatıcılarını kurması, günlük su tüketimi, tansiyon, nabız ve vücut kitle indeksi gibi bilgilerini takip etmesi, kanserle yaşam hakkında uzman görüşleri videoları ve hasta hakları konusunda bilgilendirici materyallere ulaşması, ihtiyaç duyduklarında da belirlenen kontenjanlar kapsamında psikolog ve beslenme uzmanları ile uzaktan ücretsiz görüşme yapabilmesi sağlanabiliyor. Dijital hasta takibinin tedavi süreçlerine ve hekim kontrollerine de olumlu etkileri bulunuyor. Yapılan çalışmalar dijital hasta takibinin akciğer kanseri hastalarında 9 ay ve metastatik evre kanser hastalarında 5 ay genel sağkalıma katkısı olduğunu gösteriyor.1-2Ayrıca dijital hasta takibi ile yüzde 45 oranında hekimin (hekimlerin yüzde 22’sinin 5 dk ve altı, yüzde 19’unun 6-10 dk ve yüzde 4’ünün 11-15 dk kadar) klinik vizit sürelerinin de kısaldığı görülüyor.3

1 Aralık itibarıyla onKOlay uygulamasına çeşitli kanallardan ulaşmak mümkün. Tüm onkoloji hastaları aşağıda yer alan jenerik QR koduyla uygulamayı indirip kullanabilirler. Hastalar aynı zamanda program hakkında bilgi sahibi olan hekimlerin yönlendireceği QR kodlarını kullanarak uygulamayı kullanabilirler.

İndirmek için;

https://albert-health.app.link/Onkolay 

Referanslar: 

1) Denis F et al. Two-Year Survival Comparing Web-Based Symptom Monitoring vs Routine Surveillance Following Treatment for Lung Cancer. JAMA 2019;321:306–7 (Son erişim tarihi: 23.11.2022)

2) Basch E et al. Overall Survival Results of a Trial Assessing Patient-Reported Outcomes for Symptom Monitoring During Routine Cancer Treatment. JAMA 2017;318:197‒8 (Son erişim tarihi: 23.11.2022)

3) Schmalz O et al. Poster presented at the European Society of Medical Oncology Immuno-Oncology Annual Conference. Geneva, Switzerland, 11–14 December 2019 (Son erişim tarihi: 23.11.2022)