Çocuk Hastalara Kanseri Nasıl Anlatabiliriz?

Çocuk Hastalara Kanseri Nasıl Anlatabiliriz?

İlk olarak çocuk hastalar ile kanser hakkında konuşmadan önce mutlaka çocuğun kanser yolculuğuna eşlik eden hekime veya başka bir sağlık profesyoneline danışıp, bilgi alınız.

Çocuk hastalara kanseri doğru bir yolla anlatmak oldukça önemli. Kanser hastası olan bir çocuğa ne söyleyeceğiniz, yaşına ve anlayabileceğini düşündüğünüz şeylere göre değişiklik gösterebilir. Farklı yaş aralığındaki çocuklara kanserden bahsederken aşağıdaki öneriler size yardımcı olabilir;

0-3 Yaş Arası

Bu yaş aralığındaki çocuklar kanseri anlamayabilir veya sağlık personelinin onları ailelerinden alacakları gibi korkular yaşayabilir. Ayrıca anlamlandıramadıkları tıbbi testler onlara endişe verebilir.

• Öncelikle onları hastanede terk etmeyeceğinize dair güven verin.

• Hastaneye gitmeden ya da bir test yaptırmadan önce ne kadar zaman alacağını bilmek mümkün olmayabilir. Yine de onlara yaklaşan olayları basit, açık ve güven veren bir dille anlatabilirsiniz.

• Okul öncesi çocukların sonsuza kadar hastanede yaşayacaklarına dair korkuları olabilir. Eğer tedaviden sonra eve dönecekseniz bunu çocuğa söyleyebilir; hastanede kalacaksanız da kaç gün daha orada olacağınızı paylaşabilirsiniz.

 

3-7 Yaş Arası

Bu yaş aralığındaki çocuklar basit terimlerle anlatıldığında kanseri anlayabilir.

• Kansere onların neden olmadıklarını açıklayın.

• Onları terk etmeyeceğinize dair güven verin.

• Tedavi ve testlerde acı duymaktan korkabilirler, bu konuda dürüst olun. Doktorların tedavileri daha az acı verici hale getirmeye yardımcı olacağını anlatabilirsiniz.

• Onların daha iyi hissetmesi için tedavi gördüklerini açıklayın.

• Bu yaş grubunda da hastanede yaşama korkusu olabilir, çocuğun ne zaman eve döneceğini bilmesi önemlidir.

7-12 Yaş Arası

Bu yaşlardaki çocuklar, kanserin daha ayrıntılı bir açıklamasını anlayabilir ve kanserin onlar yanlış bir şey yaptıkları için oluştuğuna inanma olasılıkları daha düşüktür. Daha iyi olmak için ilaç kullanmaları veya başka tedavilerin uygulanması gerektiğini anlama olasılıkları daha yüksektir.

• Acı duymaktan korkabilirler, bu yüzden testlerden ve tedavilerden kaynaklanan olası ağrılar hakkında onlara karşı dürüst olun.

• Okul, televizyon ve internet gibi diğer kaynaklardan kanserle ilgili mesajlar duyacaktır. Öğrendiği her şeyi sizinle paylaşması konusunda teşvik edin.

• Çocuğun tek başına endişelenmesi yerine birlikte konuşabileceğinizi bilmeleri faydalı olacaktır.

Ergenlik Dönemi

Gençler, kanserin karmaşık bir açıklamasını anlayabilir ve ayrıntılı soruları olabilir. Tanıları hakkında daha fazla bilgi edinmek ve tedavileri hakkında karar vermede rol almak isteyebilirler. Kanseri ve belirtilerini; okul, spor ve arkadaşlar gibi günlük yaşam üzerindeki etkisi açısından düşünme olasılıkları yüksektir.

• Muhtemelen birçok kaynaktan kanserle ilgili mesajlar duyacaktır. Çocuğun başka bir yerden aldığı herhangi bir bilgiyi sizinle paylaşmasını ya da size sormasını sağlayın.

• Çocuğun özel korkuları olabilir, bunlar hakkında bilgi edinin. Böylece çocukla birlikte ya da sağlık ekibiyle bu konuları konuşabilirsiniz.

• Semptomlar ile kanser arasındaki ilişkiyi ve tedavinin rolünü anlayın.

• Genellikle fiziksel görünümleri ve başkalarıyla uyum sağlama ihtiyaçları hakkında bir dizi endişeye sahip olabilirler. Saçlarını kaybetmekten ve büyük kilo değişikliklerinden endişe edebilirler. Olası yan etkileri hakkında onlarla dürüstçe konuşun.

Çocuk hastalarla kanser ile ilgili konuşmadan önce, birlikte ilerlediğiniz hekime ya da diğer sağlık profesyonellerine danışmayı unutmayın.

Referanslar:

1) https://www.cancer.net/coping-with-cancer/talking-with-family-and-friends/how-child-understands-cancer (Son erişim tarihi: 04.05.2021)