Hangi Belirtiler Görüldüğünde Kolon Kanserinden Şüphelenilmelidir?

Hangi Belirtiler Görüldüğünde Kolon Kanserinden Şüphelenilmelidir?

Bazı kolon kanserleri herhangi bir belirti göstermeyebilir. Bu nedenle sorunları erken tespit etmek için düzenli kolon taramaları yaptırmak çok önemlidir. En iyi tarama yöntemi ise kolonoskopidir. Diğer tarama seçenekleri arasında dışkıda gizli kan testleri, dışkı DNA testleri, esnek sigmoidoskopi, baryum lavmanı ve BT kolonografi (sanal kolonoskopi) bulunur. Bu tür tarama testlerinin başladığı yaş, risk faktörlerine bağlıdır. Özellikle aile öyküsünde kolon ve rektum kanseri olması testlerin başlangıç yaşında etkilidir.

Ailenizde kolon kanseri ya da polip (kalın bağırsakta oluşan kabartılar) geçmişi olmasa bile, yaşınız ne olursa olsun kolon kanseriyle bağlantılı olabilecek belirtilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuza danışmanız gerekir. Peki yaygın olarak görülen bu belirtiler nelerdir

• Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik:

Kabız, ishal, dışkı çapında daralma, tam olmayan boşaltma, dışkılamanın ya da gaz çıkarmanın kontrol edilememesi gibi belirtiler genellikle daha az ciddi sorunlardan kaynaklansa da kolon kanseri ile bağlantılı olabilir.

• Dışkıda kan bulunması:

Tüm semptomların en belirgin olanı, dışkıda kan görülmesidir. Bununla birlikte, hemoroid, anal yırtıklar (fissürler), ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi başka birçok sorun sindirim sisteminde kanamaya neden olabilir. Ek olarak, demir kullanımı ya da pancar gibi bazı yiyecekler, dışkıda yanlış bir şekilde kan olduğunu gösteren siyah veya kırmızı bir görünüm verebilir. Eğer dışkınızda kan fark ederseniz, ciddi bir durumu ortadan kaldırmak ve doğru bir tedavi almak için doktorunuza danışın.

• Açıklanamayan anemi:

Anemi, vücutta oksijen taşıyan hücreler olan kırmızı kan hücrelerinin eksikliğidir. Aneminiz varsa nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Ayrıca yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz.

• Karın ya da pelvik ağrı (karının alt kısmında ya da kasıkta oluşan ağrı)

• Karın ve pelviste görülen şişkinlik

• Açıklanamayan kilo kaybı

• Kusma

Bu belirti ya da semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, değerlendirme için doktorunuza danışmanız önemlidir. Kolon kanserinde erken teşhis ve tedavi hayat kurtarıcı olabilmektedir.

Referans:

1. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14501-colorectal-colon-cancer (Son erişim tarihi: 01.03.2021)