Kanser Hastası Yakınlarına Yardımcı Olabilecek İpuçları

Kanser Hastası Yakınlarına Yardımcı Olabilecek İpuçları

Kanser hastası yakınları, sevdiklerine destek olmak için günde ortalama 8 saat harcayabilirler. Bu süre, hastalığın evresi, yaşanan belirtilerin türleri, tedavinin yan etkileri gibi durumlara bağlı olarak değişebilir.

Bir hasta yakınının kanser teşhisine, tedavisine ve bu yolculuğa gösterdiği tutum, hastanın gösterdiği davranış ve tutumlar kadar önemli olabilir. Bazı ipuçları, sevdiklerinize destek olduğunuz kanser yolculuğunda size yardımcı olabilir.

• Bu yolculuğu ‘’yeni normal’’ olarak kabul edebilirsiniz.  

Hastalar ve yakınları, kanser teşhisi sonrasında kontrol kaybı hissedebilirler. Bazı hasta yakınlarının yeni günlük işleri üstlenmesi gerekebilir. 

Sevdiğiniz kişinin hastalığı ile kendi hayatınızın günlük aktiviteleri arasında bir denge kurmak zor olabilir. Kendi sağlığınız ve ilişkileriniz gibi, hayatınızın hala kontrol edebileceğiniz kısımlarını belirlemek size bu konuda yardımcı olabilir. Bunu yaparken, yeni rutinleri eski rutinlerle bütünleştirmek için bir strateji oluşturabilirsiniz. Ev hayatınızın bir süreliğine değişebileceğini kabul etmek size yardımcı olabilir. Örneğin; bazen çamaşırlar yıkanmayabilir ya da ev yemeklerinin yerini paket servis alabilir. Derin bir nefes alın ve sağladığınız desteğin paha biçilemez olduğunu unutmayın.

• Zihninizi rahatlatın, vücudunuzu şarj edin.

Sevdiğiniz birisinin kanser yolculuğuna yardımcı olurken vereceğiniz küçük molalar, enerjinizi yenilemenin ve stresinizi azaltmanın kolay bir yoludur. Örneğin kısa yürüyüşler veya rahat bir sandalyede 10 dakika gözlerinizi kapatmak gibi basit aktiviteleri deneyebilirsiniz. Zihninizi ve bedeninizi yeniden şarj etmek için harcadığınız bu kısa zamanlar, depresyonu, hastalıkları veya tükenmişlik hissini engellemeye yardımcı olabilir. 

• Arkadaşlarınız ve ailenizle zaman geçirmeyi ihmal etmeyin.

Sevdiklerinin bakımıyla ilgilenen kişiler, kanser yolculuğu boyunca kişisel zamanlarının kaybolduğunu hissedebilirler. Yeni ve ek sorumluluklar üstlenirken, arkadaş ve aile çevrenize dahil olmaya devam etmek daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. 

• Gelecek için plan yapın. 

Sevdiğiniz kişinin tedavinin yan etkilerini hissetmediği günler için aktiviteler planlayabilirsiniz. Ayrıca, tedavinin sonunu veya tedavinin bir bölümünü nasıl kutlayacağınızı birlikte karar vererek, sabırsızlıkla bekleyecek planlar oluşturabilirsiniz. 

• Bir yardım elini kabul edin.

Çevrenizden gelen yardım tekliflerini kabul etmek, kaygınızı hafifletebilir ve moralinizi yükseltebilir. İnsanlar genellikle yardım etmek isterler, ancak ne tür bir yardıma ihtiyacınız olduğundan tam olarak emin değillerdir. Bu süreçte sahip olduğunuz sorumlulukların bir listesini hazırlamak, birisi yardım teklif ettiğinde onlara seçenek sunmanızı sağlayabilir. 

• Sağlığınıza dikkat edin.

Sevdikleriniz için güçlü olmak için kendinize iyi bakmanız gerekir. Sevdiklerinize odaklandığınızda kendi sağlığınızı gözden kaçırabilirsiniz. Bu süreçte ortaya çıkabilecek rahatsızlıklarınıza gereken önemi verdiğinizden emin olun. İyi beslenmeye ve yeterince uyumaya dikkat edin. 

• Yapamadıklarınızı kabul etmek size yardımcı olabilir. 

Kimse her şeyi yapamaz. Neleri kendi başınıza halledebileceğinizi ya da neleri yapamayacağınızı belirlemek, yani sınırlarınızı kabul etmek size yardımcı olabilir.

 

Bu ipuçları sevdiklerinize destek olduğunuz süreçte size yardımcı olabilir. Kanser hastası yakını olarak mutlaka yakınınızın tedavisinde birlikte ilerlediğiniz hekiminize veya başka bir sağlık profesyoneline danışıp, bilgi alınız. 

 

Referanslar:

1) https://www.cancersupportcommunity.org/blog/10-tips-caregivers (Son erişim tarihi: 03.06.2021)