Kanser Tanısı İçin İlk Doktor Randevusunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Kanser Tanısı İçin İlk Doktor Randevusunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Vücudunuzda bir şeylerin ters gittiğini hissediyorsanız ya da kanserin neden olabileceğini düşündüğünüz bir durum yaşıyorsanız, bunları göz ardı etmeyin ve mutlaka bir uzmana danışın.

Bir doktor ile konuşmak her zaman kolay olmayabilir, fakat yardım etmek için oradalar ve sorunun ne olduğunu tam olarak öğrenmek isteyeceklerdir. Aşağıdaki öneriler, doktor randevunuzdan en iyi şekilde yararlanmanız için size fikir verebilir.

Dürüst Olun.

Vücudunuzdaki bir durum size o kadar önemli görünmeyebilir veya biraz utanç verici olabileceğini düşünebilirsiniz; yine de normal olmayan herhangi bir belirtiyi doktorunuzla paylaşın. Muhtemelen doktorunuz söyleyeceğiniz birçok belirtiyle daha önce karşılaşmıştır.

Kapsamlı bir şekilde anlatmaya çalışın.

Tüm belirtilerinizden bahsedin ve bunu "sadece yaşlanmak" olarak algılamayın ya da başka bir sağlık durumunun parçası olduğunu varsaymayın. Bir şey sizi rahatsız ediyorsa, doktorunuz bunu duymak isteyecektir. Doktorunuzla çevrimiçi veya telefonla görüşüyorsanız ve sizi göremiyorsa, ayrıntılı bilgi vermek özellikle önemlidir.

İletişimde kalın.

Merak etmeyin, doktorunuzun zamanını hiçbir şekilde boşa harcamıyorsunuz. Doktorunuz, semptomlarınızın geçip geçmediğini veya bir şeyleri hala tam olarak doğru hissedip hissetmediğinizi bilmek isteyecektir.

Randevunuza hazırlıklı gidin.

Değişiklikleri nasıl anlatacağınızı ve kabaca ne kadar süredir belirtileri yaşadığını düşünün. Söylemek istediğiniz şeyleri yazmak yardımcı olabilir. Reçetesiz veya bitkisel ilaçlar da dahil olmak üzere almakta olduğunuz ilaçların bir listesini yanınızda götürmeniz yararlı olabilir. Ayrıca, randevunuz sırasında not alabilmeniz veya sonraki adımları yazabilmeniz için bir kağıt ve kalem alabilirsiniz.

Kişilerin randevuları hakkında gergin hissetmelerinin veya endişelerinin olmasının farklı nedenleri olabilir. Ancak, sizin için olağandışı olan herhangi bir şey hakkında doktorunuzu bilgilendirmeniz önemlidir. Unutmayın kanser erken teşhis edildiğinde tedavinin başarılı olma ihtimali daha yüksektir.

Referanslar:

1) https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/cancer-symptoms/talking-to-your-doctor (Son erişim tarihi: 17.06.2021)