Kanser Tedavisi Sırasında Hastaların Hissedebileceği Duygular ve Öneriler

Kanser Tedavisi Sırasında Hastaların Hissedebileceği Duygular ve Öneriler

Kanser tedavisi boyunca çeşitli duygular yaşamak normaldir. Aşağıdaki öneriler, kanser yolculuğunda karşılaşılması muhtemel olan bazı duygu durumlarıyla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

  • Kendinizi bunalmış hissedebilirsiniz.1

Korku ve belirsizlik, özellikle kanser teşhisini takip eden ilk günlerde ve haftalarda kişinin kaybolmuş veya bunalmış hissetmesine neden olabilir. Bu duyguları hafifletmek için hastalığınız hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmeye çalışın. Sorular sorun ve anlamadığınız zaman söylemekten çekinmeyin.

  • İçinde bulunduğunuz durumu inkar edebilirsiniz.1

Kanser teşhisi konduktan kısa bir süre sonra, bazı insanlar kanser olduklarına inanmayabilir veya kabul etmeyebilir. Bu bazen size yardımcı olabilir, çünkü teşhisinize uyum sağlamanız için size zaman verebilir. Ancak bu dönem çok uzun sürerse, sizi ihtiyacınız olan tedaviden alıkoyabilir. İyi haber şu ki, çoğu insan, tedavi başlayıncaya kadar inkar etme sürecini çabalarıyla çözebiliyor ve bu aşamadan geçiyor.

  • Tedaviniz sırasında öfke duyabilirsiniz.1

Öfke, genellikle korku, panik, hayal kırıklığı, endişe veya çaresizlik gibi ifade edilmesi daha zor olan başka duygularınız olduğunda ortaya çıkar. Arkadaşlarınızla ve ailenizle öfke duygunuzu paylaşabilir; kanser tedavisinde uzmanlaşmış bir profesyonelden destek almayı düşünebilirsiniz.

  • Tedavi süreci stres ve kaygı duymanıza neden olabilir.1

Kanser tedavisi sırasında birçok kişi, hayatlarında yaşadıkları değişiklikler nedeniyle stres ve kaygı hissedebilir. Uzun süreli veya tekrarlayan stres, vücudunuzun iyileşme yeteneğini sınırladığı için doktorunuzla konuşabilirsiniz ya da bu alanda uzmanlaşmış birine danışabilirsiniz. Bu konuyu aşmanın anahtarı, stresinizi kontrol etmenin sağlıklı yollarını bulmaktır. Böylece, bu duygular sizi kontrol edemez.

  • Kendinizi üzgün hissedebilir ve depresyonda olduğunuzu düşünebilirsiniz.1

Kanserli kişilerde üzüntü ve depresyon duyguları yaygın ve normaldir. Bu duyguları iki haftadan fazla yaşarsanız, olası çözüm seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz.

  • Kanser teşhisini kabul ettikten sonra umut ve uyum gibi olumlu duygular hissetmeye başlayabilirsiniz.1,2

İnsanlar kanser teşhisini kabul ettikten sonra, genellikle vücutlarının kanserle başa çıkmasına yardımcı olabilecek bir umut duygusu yaşarlar. Aklınızdan çıkarmayın ki kanser tedavisi sırasında ve sonrasında umut duyulacak çok fazla şey var. Bugün, kansere yakalanmış milyonlarca insan hayatta ve birçok kişi kanser tedavisi sırasında aktif bir yaşam sürdürebiliyor. Bazı doktorlar, umudun vücudunuzun kanserle başa çıkmasına yardımcı olabileceğini düşünüyor. Bu nedenle bilim insanları, umutlu bir bakış açısının ve olumlu tutumun insanların kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olup olmadığını araştırıyorlar. Birkaç öneri kanser yolculuğunuzda daha iyi hissetmenizi sağlayabilir;

• Günlerinizi her zaman yaptığınız gibi planlayabilirsiniz.

• Kanser hayatınızda olduğu için yapmaktan hoşlandığınız şeyleri sınırlamamak iyi gelebilir.

• Umut duymanızı sağlayacak nedenleri gözden geçirebilirsiniz. Eğer yardımcı olacaksa, onları yazabilirsiniz veya başkalarıyla onlar hakkında konuşabilirsiniz.

• Doğada vakit geçirerek daha iyi hissedebilirsiniz.

Kanser tedavisi sırasında bu gibi duygular yaşamanız normaldir.Unutmayın, kanser tedavisi yıllar içerisinde uzun bir yol kat etti ve son senelerde hayatta kalma oranları büyük ölçüde arttı. Doktor ve araştırmacılar her bir hastaya özel daha kişiselleştirilmiş tedaviler için çalışmalarına devam ediyor.3 Tedavi öncesinde, sırasında ve sonrasında hissettiğiniz duyguları bir uzmanla paylaşmanız, sizin için faydalı olabilir.

Referanslar:

1) https://asteracancercare.org/cancer-treatment/cancer-treatment/ (Son erişim tarihi: 17.06.2021)

2) https://www.cancer.gov/about-cancer/coping/feelings (Son erişim tarihi: 24.06.2021)

3) https://healthtalk.unchealthcare.org/cancer-treatment-weve-come-a-long-way-and-the-future-is-hopeful/ (Son erişim tarihi: 28.06.2021)