Kanser Tedavisi Sırasında Yapılması Gerekenler?

Kanser Tedavisi Sırasında Yapılması Gerekenler?

Etkili bir kanser tedavisi, hem sizin hem de hekiminizin çabasını gerektirir. Aşağıdaki önerileri uygulayarak, kanser tedaviniz sırasında yapmanız gerekenleri düzenleyebilir ve takip edebilirsiniz.

Nereden Başlamalısınız?

Kanser tedavinizi yönetmenin ilk kritik adımı, daha güçlü olmaya karar vermektir. “Daha güçlü” olmak, yaşam kalitenizi iyileştirebilecek bir dizi eylem, davranış ve bakış açısını benimsemeyi seçtiğiniz anlamına gelir. Bu aslında hayatınızda büyük değişiklikler yapmakla ilgili değil, kanser tedavisi sırasında güven ve kontrol duygusu kazanmak için sorular sormak veya kendinizi eğitmek gibi daha küçük adımlarla ilerlemekle ilgilidir.

Tedavinizi Planlanmak

Tedavinizi planlarken kanser tanınız, tümörün sahip olduğu özellikler, kanser teşhisi için size uygulanan testler, tedavi sırasında uygulanması gereken testler, size uygulanan veya uygulanacak olan tedaviler ve hasta destek hizmetlerine nasıl erişeceğiniz gibi konular hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Tedavi planınızı hazırlarken aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

• Sizin için planlanmış tedavilerin tarih ve yerlerini not ediniz.

• Tedavilerin yan etkileri hakkında bilgi sahibi olunuz.

• Yan etkileri yönetmek için hekiminiz tarafından size belirtilen öneriler ve önlemleri uygulayınız.

• Hekim kontrol randevusu, testler vb. planlamaya ilişkin bilgileri not ediniz.

• Tedavinize dahil olan tüm doktorlarınızın iletişim bilgilerini kaydediniz.

Sağlığınızı ve Tedavinizi Yönetmek

Kanser tedavisi sırasında hekiminiz tarafından önerilen tüm tedavilerin sizin sorumluluğunuzda olan kısımlarını planlı ve doğru şekilde uygulayınız. Tedavinizde kullandığınız ilaçları not ediniz. Olası yan etkileri hekiminizle paylaşınız.

Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı Sürdürmek

Kanser tedavisi zorlu bir süreç olabilmektedir. Ancak sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için adımlar atmak, tedavi yolculuğunuzun nasıl ilerleyeceği konusunda önemli fark yaratabilir. Sağlıklı alışkanlıklar geliştirmek veya bunları sürdürmek, yalnızca kanser tedavisinin zorluklarını azaltmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tedaviniz bittikten sonraki yaşamınızda da size fayda sağlar.

Kanser tedaviniz ile ilgili tüm soru ve düşüncelerinizi öncelikle hekiminizle paylaşınız.

Referanslar:

1) https://www.cancersupportcommunity.org/cancer-treatment (Son erişim tarihi: 08.07.2021).