Meme Kanseri Hakkında Az Bilinen 5 Gerçek

Meme Kanseri Hakkında Az Bilinen 5 Gerçek

Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanserlerden biridir. Buna rağmen, meme kanseri hakkında herkes tarafından bilinmeyen gerçekler bulunuyor. İşte bu gerçeklerden beş tanesi;1

1. Meme kanseri her zaman memede kitle şeklinde ortaya çıkmaz.1

Meme kanseri erken evrelerinde genellikle herhangi bir semptom göstermez. Semptomlar ortaya çıktığında, bir yumru (kitle) şeklinde olmayabilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz bunları önemseyin ve doktorunuza danışın.

• Memede yumru (kitle)

• Memede, köprücük kemiğinde, koltuk altında veya çevresinde şişme

• Meme içinde veya çevresinde ciltte kalınlaşma veya kızarıklık

• Memede sıcaklık hissi ve kaşıntı

• Meme başı değişiklikleri veya akıntı

• Üç ile dört haftadan uzun süren meme ağrısı

2. Meme kanseri olan bir erkek akraba olması, meme kanseri riskini artırır.1

Ailede meme kanserine sahip bir erkeğin olması, meme kanseri riskini artırır. Bu durum, kansere sahip kişi özellikle baba, erkek kardeş ya da erkek çocuk gibi yakın bir aile üyesi ise geçerlidir. Eğer bu risk grubuna dahilseniz, ailenizde kanser olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla genetik testler hakkında konuşabilirsiniz.

3. Sağlıklı bir kiloyu korumak meme kanseri riskini azaltabilir.1

Aşırı kilolu veya obez olmak (özellikle menopozdan sonra) kanser riskini artırabilir. Kanser riskinizi düşük tutmak için sağlıklı yiyecekler yiyerek ve aktif kalarak kilo alımından kaçının. Meyve, sebze, kepekli tahıllar ve fasulye gibi bakliyat açısından zengin bitki bazlı bir diyete bağlı kalın. Bununla birlikte, gün içinde en az 30 dakikalık fiziksel aktiviteye uymaya çalışın.

4. Genç kadınlar da meme kanserine yakalanabilir.2

Meme kanseri genellikle sadece orta yaşlı ve yaşlı kadınlar ile ilişkilendirilir. Kadın olmanın ve yaşlanmanın meme kanseri gelişimi için ana risk faktörleri olduğu doğrudur. Ancak genç yaşlarda da meme kanseri görülebilir.

Bu nedenle her yaştan kadının memelerine dikkat etmesi, kendi kendine muayene yapması, olağandışı değişiklikleri doktorlarına bildirmesi gerekmektedir.

5. Günde birkaç bardak alkol tüketimi meme kanseri riskini artırabilir.1

Sık ve fazla miktarda alkol tüketimi meme kanseri riskini artırabilir.

Referanslar:

1) https://www.mdanderson.org/publications/focused-on-health/breast-cancer-facts.h31Z1590624.html (Son erişim tarihi: 09.09.2021)

2) https://www.breastcancer.org/symptoms/understand_bc/myths-facts (Son erişim tarihi: 16.09.2021)