Meme Kanseri

Meme kanseri sonrası hamile kalmam meme kanserini tetikler mi?

Meme kanseri sonrası hamile kalmam meme kanserini tetikler mi?

Meme kanseri tanısı alanlarda tedaviler tamamlandıktan sonra hamile kalınması meme kanserinin tekrarlama riskini normalden daha fazla artırmadığı gösterilmiştir. Sağlıklı doğum sonrası emzirmenin de meme kanserinin tekrarlama riskini artırmadığı düşünülmektedir. Ancak meme kanseri için tedavi altında olan hastalarda hamile kalınması anne karnındaki bebek için riskli bir durumdur. Bu nedenle tüm tedaviler (kemoterapi, trastuzumab benzeri akıllı ilaçlar, hormon tedavisi, radyoterapi) bittikten en az 3-6 ay sonra hamile kalınması önerilir. Diğer tedavilerden farklı olarak sadece hormon tedavisi alan hastalarda (varsa diğer tedavileri tamamlandıktan sonra ya da yalnız bu tedaviyi alanlar dahil) antihormon tedavi bitmeden hamile kalınmasının hastalığın tekrarlama riski üzerindeki etkisi henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle mümkünse tüm tedaviler tamamlandıktan sonra hamileliğin gerçekleşmesi önerilir.

 

Referanslar:

1)Mislang AR, Lambertini M, Biganzoli L. Fertility preservation in women with breast cancer. In: Breast Cancer Management For Surgeons, a European Multidisciplinary Textbook. Eds. Wyld L, Markopoulos C, Leidenius M, Senkus-Konefka E. Springer, 2018, p521-528.

2)Lambertini M, Kroman N, Ameye L, Cordoba O, Pinto A, Benedetti G, Jensen MB, Gelber S, Del Grande M, Ignatiadis M, de Azambuja E, Paesmans M, Peccatori FA, Azim HA Jr. Long-term Safety of Pregnancy Following Breast Cancer According to Estrogen Receptor Status.J Natl Cancer Inst. 2018;110: 426-429.