Rahim ve yumurtalıkları alınan kişilerde uzun vadede ne gibi etkiler oluşabilir?

Rahim ve yumurtalıkları alınan kişilerde uzun vadede ne gibi etkiler oluşabilir?

Rahimin alınması hastaya uzun vadede herhangi olumsuz bir etkide bulunması beklenmez. Ancak henüz adet gören premenopozal hastalarda her iki yumurtalığın da alınması hastanın menopoza girmesine ve menopoz ile ilgili bulguların oluşmasına neden olur. Bunlar sıcak basması, kemik erimesi gibi hastaya rahatsızlık verecek durumlar olabilir. Elbette bu ameliyatları olan hastaların gebe kalma olasılıkları da kalmaz. Bunun için gerekirse yumurta saklanması, menopoz bulgularını giderici tedaviler verilebilir. Bu hususlar hakkında tedavi öncesinde ve sonrasında hastanın hekimi ile konuşması ve bilgi alması uygun olacaktır.

 

Referanslar:

1)Parker CC, Damodaran S, Bland KI, Hunt KK. The breast. In: Schwartz’s principles of surgery, 11th edition. (Eds) Brunocardi FC, Andersen DK, Billiar TR, Dunn DL, Hunter JG, Kao LS, Matthew JB, Pollock RE. Mc Graw-Hill education, 2019, p541-612.

2)Rabaglio M, Castiglione M. Adjuvant endocrine therapy. In: Breast Cancer Management For Surgeons, a European Multidisciplinary Textbook. Eds. Wyld L, Markopoulos C, Leidenius M, Senkus-Konefka E. Springer, 2018, p427-p438.