Cilt Kanseri (Melanom Dışı)

Ameliyat dışındaki lokal tedaviler için aşağıdaki yöntemler kullanılabilir;

  • Kriyoterapi: Kanser hücrelerini dondurmak ve etkisiz hale getirmek için tümöre sıvı nitrojen uygulanır. Genellikle aktinik keratozları (uzun süreli kontrolsüz güneşe maruz kalmaya bağlı olarak görülen deri değişiklikleri), küçük bazal ve skuamöz hücreli kanserler için kullanılır.

  • Fotodinamik terapi (PDT): Aktinik keratozları (uzun süreli kontrolsüz güneşe maruz kalmaya bağlı olarak görülen deri değişiklikleri) tedavi etmek için kullanılabilir. Bu tedavide cilde jel veya sıvı olarak uygulanan bir ilaç kullanılır. İlaç, tümör hücrelerinde birkaç saat veya bir gün içinde toplanır; hücreleri belirli ışık türlerine karşı çok hassas hale getirir. Daha sonra özel bir ışık kaynağı ile kanserli hücreler yok edilir.

  • Topikal kemoterapi: Kemoterapide, kanser hücrelerini yok eden ilaçlar kullanır. Topikal kemoterapi, ilacın ağız yoluyla veya damara enjekte edilmek yerine doğrudan cilde (genellikle bir krem veya merhem içinde) uygulanması anlamına gelir.

  • Bağışıklık yanıtı değiştiricileri: Bazı ilaçlar, vücudun kansere karşı bağışıklık tepkisini artırarak kanser hücrelerinin küçülmesini ve yok olmasını sağlayabilir.

  • Lazer Cerrahisi: Bu yöntemde, kanser hücrelerini buharlaştırmak için bir lazer ışığı ışını kullanır. Bazen aktinik keratoz, ilk evredeki skuamöz hücreli kanserlerin ve çok yüzeysel bazal hücreli kanserlerin (sadece cildin yüzeyinde olanlar) tedavisi için kullanılır.

  • Kimyasal Peeling: Ciltte bulunan tümörlü dokuya bir tür kimyasal uygulayarak tümör hücrelerinin birkaç gün içinde etkisiz hale getirilmesi hedeflenir.

Referanslar:

1) Referans: https://www.cancer.org/cancer/basal-and-squamous-cell-skin-cancer/treating/other-than-surgery.html (Son erişim tarihi: 02.02.2022)